Kétségtelen, minden terhesség más. Léteznek azonban olyan ismertetőjegyek, amelyek kizárólag a második terhességre jellemzőek, s amelyek megkülönböztetik azt az elsőtől. A női test sokat változik az első terhesség és a szülés alatt. Utána még az anya lelkiállapota is más.
Könnyebb teherbe esni
A jövőtől való félelem, a megannyi kétség inkább az első terhességet jellemzi. Azt követően az anya már tudja, miben és mennyire változott meg az élete, hogyan képes napjait irányítani. Aki esztendőket várt első gyerekére, másodszor könnyebben esik teherbe. A nőgyógyászok az első baba késlekedését gyakran tudatalatti problémákkal magyarázzák. A siker, a pozitív tapasztalat viszont biztonságérzetet kelt a nőben, egyszersmind megszűnik minden nehézség oka. Egy anya már az újabb terhesség hírére is nyugodtabban reagál.
Hamarabb észlelhető rúgások
Másodjára a has dudorodása is hamarabb észlelhető. Mivel a támasztószövetet egyszer alaposan igénybe vették, a hasfal nem olyan feszes. Szintén korábban érzékelhetőek az első mozdulatok, rúgások, a 20-21. hét helyett a 17-18. során. Az anya teste ekkorra megtanulta a terhességet, tudja, mi a dolga. Lényegesen ritkábban fordulnak elő szövődmények.
Ritkább a koraszülés
Második alkalommal a koraszülés ritkább, bár ha az elsőnek lelki okai voltak, sajnos megismétlődhet a dolog. Ha viszont - például - gyenge méhszáj idézte elő, az orvos előre felkészülhet.
Gyorsabb a szülés
Maga a szülés a második alkalommal rendszerint sokkal rövidebb idő alatt lezajlik: 10-13 helyett átlagosan mindössze 6-8 órát vesz igénybe. A méhszáj ugyanis hamarabb kinyílik, a méhnyak pedig tölcsérszerűen előredől, s ez nagymértékben meggyorsítja a folyamatot. Mi több, a szülésben valamelyest tapasztalt asszony arra is emlékezik, hogyan kell lélegeznie, hogyan tud ellazulni, ezért ritkábban alkalmaznak szülészeti fogót, ritkábban van szükség különleges beavatkozásra.
Erősebbek a fájások
Az első alkalomhoz képest erősebbek lehetnek ugyanakkor a méh összehúzódását kísérő, úgynevezett utófájások. Az izmok veszítettek rugalmasságukból, és lassabban rendeződnek vissza az eredeti állapotba.
Aki császármetszéssel hozta világra első gyermekét, ne tartson a műtét megismétlődésétől, jóllehet 40 százalék az újbóli beavatkozás valószínűsége.
Családtervezés - testvértervezés |
|
Sok felelősen tervező szülő gyermekvállaláskor - nagyon helyesen - nem csak szerelmük beteljesülésének, a gyermekáldás örömének akarja magát átadni, hanem gondol utódai jövőjére is. Az elsőszülöttnél talán még kevésbé tudatos a tervezés, de a második előtt többnyire már mérlegelik, milyen korkülönbség lenne számukra a legjobb. Etényi Zsuzsa, gyermekpszichológus segítségével a szakember szemszögéből is megismerhetjük a gyermeklét-testvérlét áldásait és nehézségeit, a családtervezés szempontjából érdekes jelenségeit. A családtervezés hamisítatlanul huszadik századi fogalom. Az anyaméh gyümölcsét a termékenység bizonyítékaként, leendő munkaerőként, a család jövőjének letéteményeseként egészen másképp várták és fogadták hajdanán, mint ma. Meglátszik ez az egy családba születő gyerekek számában is. Természetesen a társadalmi berendezkedésnek, a születéskor várható életkornak, az általános egészségi állapotnak, az anya egészségének is nagy szerepe volt abban, melyik szülőpár hány gyermeket tudott és akart felnevelni. A fogamzásgátlás - legalábbis természetes módszerei - jól lehet egykorú az emberiséggel, nem egészen ugyanazt a célt szolgálta, mint ma. Hagyományosan főként a házasságon kívüli gyermekáldás megakadályozására volt hivatott. Másrészt kétségtelen, hogy olykor a túl sok gyermek születése is hátrányos lehetett a családnak, és ezért bizonyos számú és nemű gyerek megszületése után is megpróbálták megakadályozni, hogy újabb foganjon. Testvérsorrend-kutatás Odafigyelés-igény Egykék A második érkezése Ma már egyre több figyelmet fordítunk a testvérféltékenység kezelésére, és aligha mondunk újat azzal, hogy az első csöppséget fel kell készíteni a második megszületésére. A feladat hogyanja talán már nem annyira köztudott. Röviden csak annyit, hogy bátran elmondhatjuk már az egész picinek is, hogy jön a kistestvérke. Amellett bízzuk rá, hogyan fogadja. Csak annyit beszéljünk róla, amennyire a kicsit is érdekli, amennyit kérdez. Ma már egyre gazdagabb irodalom szól a babák magzati kommunikációjáról, miért ne érthetné meg a pici gyerek kistestvére születését már akkor is, ha esetleg még nem tud beszélni. Soha ne gondoljuk, hogy "úgyse érti még". Nemek vagy temperamentum Középsők Kevés vagy sok Minden javára válik? |